Zwiedzanie kolekcji po zakładach Ursus

Zwiedzanie kolekcji po zakładach Ursus

0
PODZIEL SIĘ
fot. Pixabay.com

Polski Holding Obronny zaprasza do zwiedzania zabytków i pamiątek po dawnych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego URSUS.

W zbiorze zebrano cenne zabytki polskiej myśli technicznej, nawet sprzed 120 lat, w tym m.in. kilkanaście maszyn rolniczych – ciągówka, lokomobila czy ogromny zewnętrzny silnik napędowy z 1910 roku. W kolekcji znajduje się również osiem kultowych traktorów marki URSUS, przedwojenny motocykl Sokół 1000 i inne maszyny.

Zgromadzono też wiele pamiątek z życia zakładów i ich pracowników – dobrze zachowane materiały filmowe, zdjęcia, gazety, historyczne tablice informacyjne z fabryki. W Ursusie produkowano pierwsze w Polsce traktory, autobusy i ciężarówki, ale prowadzono także produkcję czołgów i motocykli na potrzeby wojska. Tu powstał legendarny motocykl Sokół 1000. Produkcja ciągników w ZPC URSUS zakończyła się w 2010 roku.

Zbiory zostaną udostępnione dla zwiedzających w hali przy ul. Posag 7 Panien 8A, w najbliższy piątek (16 listopada) w godz. 10-19. Kolekcja liczy 400 eksponatów i jest zbiorem unikatowych eksponatów dokumentujących dzieje fabryki traktorów i polskiej myśli technicznej. Na co dzień nie jest udostępniana.

Zwiedzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ