Zoo bez papierosów

Zoo bez papierosów

0
PODZIEL SIĘ

Konkurs na najciekawszą i najbardziej wymowną tablicę informacyjną pt. „Dzieci i zwierzęta proszą: nie pal w ZOO!” ogłosiło warszawskie zoo.

Projekt tablicy może być wykonany techniką rysunkową, malarską, graficzną, również grafiką komputerową itp., być wyraźny i czytelny, nadający się do ewentualnego druku. Projekty można składać do 31 maja, a rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 8 czerwca. Wybrane prace zostaną powieszone w stołecznym ogrodzie zoologicznym. Regulamin konkursu zamieszczony jest na stronie www.zoo.waw.pl w zakładce Edukacja.

„Obecnie nikt już nie kwestionuje szkodliwości palenia papierosów. Szkodliwe, choć zdecydowanie mniej od tradycyjnych, są także papierosy elektroniczne. Wiadomo, że bierni palacze są także narażeni na działanie substancji uwalnianych podczas palenia papierosów. Nie wszyscy jednak przyjmują te fakty do wiadomości i pomimo obowiązującego w Warszawskim ZOO całkowitego zakazu palenia, używają papierosów” – tłumaczą pracownicy zoo.

Jak dodają, w zoo przebywa dużo małych dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i oczywiście zwierząt. Substancje chemiczne zawarte w dymie sieją spustoszenie nie tylko w organizmie palacza. Wrażliwe na dym papierosowy są osoby towarzyszące i zwierzęta – i to nie tylko te oddychające zadymionym powietrzem, ale ze względu na to, że nikotyna jest rozpuszczalna w wodzie – także rybki! U wszystkich zwierząt dym z papierosów może powodować choroby – np. serca i płuc oraz alergie.

Nie wszyscy też wiedzą, że trucizny obecne w dymie papierosowym mogą osiadać na powierzchniach i przedmiotach, albo na ubraniu, włosach czy sierści i zalegać tam jeszcze długo po zgaszeniu papierosa. Jest to szczególnie groźne dla małych dzieci albo zwierząt, które mogą zlizywać te toksyny. Groźny jest także popiół z papierosów – po jego zlizaniu przez zwierzę, mogą pojawić się problemy żołądkowe.

„Dlatego zoo, dbając o swoje zwierzęta, jednocześnie promuje zdrowy styl życia i chce, by rodzinne spacery po zoo były wolne od dymu papierosowego. Osoby palące nie mogą zapominać, że w zoo korzystają ze wspólnej przestrzeni publicznej razem z dziećmi i młodzieżą, że pomimo przebywania na powietrzu, dym jest odczuwany przez innych i przeszkadza.

Odwiedza nas ok 400 tys. dzieci rocznie. Chcemy stworzyć im przyjazną i zdrową przestrzeń dla poznawania przyrody i zabawy. Dlatego do zaprojektowania tablicy informacyjnej zapraszamy wszystkich zaangażowanych i posiadających pomysły – bez ograniczeń wiekowych. Projekty mogą być też przygotowane przez grupy” – zapowiadają pracownicy zoo.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ