Zakazana pamiątka z wakacji

Zakazana pamiątka z wakacji

0
PODZIEL SIĘ

Planując przywiezienie pamiątek z wakacji, np. takich jak muszle, koralowce czy egzotyczne gatunki storczyków i kaktusów, warto pamiętać o międzynarodowych przepisach dotyczących ochrony dzikiej fauny i flory.

W przeciwnym razie możemy narazić się na spore kłopoty, a nawet na popełnienie przestępstwa!

W celu ochrony 30 tys. gatunków roślin i zwierząt większość państw świata podpisało w 1973 r. specjalną Konwencję o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, tzw. konwencję waszyngtońską, w skrócie nazywaną CITES. Polska ratyfikowała CITES i od tej pory zobowiązaliśmy się do wprowadzenia przepisów, które mają nie tylko zapobiegać chwytaniu i zabijaniu zwierząt lub wycinaniu zagrożonych roślin z ich środowiska naturalnego, lecz także ograniczyć ich przewożenie przez granicę.

Podstawową regułą wprowadzoną przez przepisy CITES jest to, że przewożenie przez granicę państw wszystkich żywych lub martwych roślin i zwierząt z gatunków wymienionych w załączniku do tej konwencji, może odbywać się tylko wtedy, gdy posiada się  specjalne zezwolenia i świadectwa. Osoba, która dokonała nielegalnego przywozu lub usiłowała dokonać nielegalnego wywozu okazu, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Oprócz skóry z krokodyla, wyrobów z kości słoniowej czy też skorup żółwi – o czym przeważnie mamy świadomość –  konwencja waszyngtońska chroni również kawior, wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, wypchane ptaki drapieżne, naturalne medykamenty i produkty lecznicze zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt, koralowce oraz muszle.

Pełna lista gatunków objętych ochroną znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

Jednak może zamiast dokładnie wczytywać się w całą listę CITES, którą znajdziemy w jednym z załączników do konwencji waszyngtońskiej, lepiej unikać takich pamiątek z wakacji.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ