Wystawa o problemach dzikich zwierząt

Wystawa o problemach dzikich zwierząt

0
PODZIEL SIĘ
fot. materiały prasowe

Wystawa pod tytułem „I (nie) tylko słoni żal” powstała w holu Słoniarni warszawskiego zoo. Ma zwrócić uwagę na problemy dzikich zwierząt.

Mieszkające obok cztery słonie, niczym ambasadorowie, podkreślają wagę problemu. To właśnie kość słoniowa w pierwszej chwili kojarzy się z handlem zagrożonymi gatunkami, wymieraniem rzadkich zwierząt i CITES. Dlatego czaszka słonia z wielkimi ciosami znajduje się na honorowym miejscu wystawy (to jednak replika).

Na nowej ekspozycji zobaczymy m.in. pamiątki z wakacji, np. wyroby z kości słoniowej, skóry, ptaki, które wkrótce mogą być już tylko wspomnieniem – wśród nich takie rarytasy, jak kakapo, kiwi, cudowronki, dzioborożce.

Ekspozycja w Słoniarni ma zwrócić uwagę na problemy dzikich zwierząt i stawia ważne pytania:

  • dlaczego w Afryce każdego dnia około 100 słoni ginie z rąk kłusowników?
  • dlaczego majestatyczne, często sięgające 3 metrów długości ciosy, są nie tylko największym atrybutem słoni ale też ich zgubą?
  • jakie inne gatunki płacą życiem za to, że podczas naszych zagranicznych wojaży beztrosko kupujemy pamiątki pochodzące ze zwierząt?
  • czego nie wolno nam przywozić zza granicy – czyli jakie są regulacje Konwencji CITES podpisanej przez blisko 200 krajów, w tym Polskę?

Przesłanie wystawy brzmi: Nie niszcz piękna otaczającego nas świata. Rejestruj je na zdjęciach, filmach i w pamięci. To nie bieda jest przyczyną kłusownictwa lecz dobrobyt. Wysokie ceny kości słoniowej, rogu nosorożca, wyrobów z tygrysa i innych gatunków nakręcają czarny rynek.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ