Uczniowie liceum im. Witkiewicza wśród finalistów olimpiady ZUS

Uczniowie liceum im. Witkiewicza wśród finalistów olimpiady ZUS

0
PODZIEL SIĘ
fot. materiały prasowe

Uczniowie warszawskiego LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. I. Witkiewicza znaleźli się wśród ośmiu najlepszych drużyn z całego kraju w Olimpiadzie ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Tym razem nie udało się wygrać – zwycięzcą został zespół z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach. Jednak wszyscy laureaci II etapu (wojewódzkiego) otrzymali indeks na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Do finału ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” przeszło 20 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Po jednej z każdego województwa oraz cztery dodatkowe szkoły, które z dużą liczbę punktów zajęły drugie miejsce. O zwycięstwo walczyły w Centrali ZUS w Warszawie.

Finał olimpiady składał się z trzech tur i miał charakter współzawodnictwa zespołowego. Trzech uczniów reprezentujących szkołę miało za zadanie rozwiązać jednakowy elektroniczny test wielokrotnego wyboru, składający się z 10 pytań. Następnie osiem najlepszych szkół przeszło do drugiej tury finału olimpiady. Wśród nich znaleźli się uczniowie liceum im. Witkiewicza. Niestety tym razem nie udało im się dostać do ostatniej, trzeciej tury etapu finału, w której udział wzięły cztery szkoły.

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy umożliwił śledzenie na żywo przebiegu olimpiady. Dzięki transmisji na kanale Elektroniczny ZUS w serwisie Youtube można było obserwować zmagania finalistów, a także samodzielnie zmierzyć się z pytaniami.

Pierwsze miejsce z liczbą 29 punktów (na 30 możliwych do uzyskania) zdobyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Starachowicach. Drugie miejsce należało do uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Stargardzie, a trzecie do Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie. O drugim i trzecim miejscu zadecydował czas udzielenia prawidłowych odpowiedzi, gdyż oba zespoły zdobyły tyle samo punktów, po 28.

Wszyscy laureaci Olimpiady ZUS otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także indeksy na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Finaliści dodatkowo otrzymali indeksy na Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Odpowiednio za pierwsze, drugie i trzecie miejsce uczniom wręczono: laptopy, tablety i czytniki e-booków. Przyznano także dodatkowe punkty rekrutacyjne na uczelnie, z którymi ZUS ma podpisane umowy o współpracy.

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” (wcześniej konkurs pod tą samą nazwą) jest elementem „Lekcji z ZUS”. To program edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W jego ramach uczniowie uczestniczą w czterech lekcjach, podczas których przekazana jest im praktyczna wiedza o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Lekcje z ZUS mają kształtować świadomość ubezpieczeniową młodzieży i uczyć zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

– W tym roku odnotowaliśmy rekordowe zainteresowanie naszą olimpiadą, aż 24 tysiące uczestników. Wiemy, że dla uczniów szansa zdobycia dodatkowych punktów w rekrutacji na studia i indeksów to istotna motywacja do nauki. Jesteśmy świadomi niewielkiej wiedzy ubezpieczeniowej nastolatków. Tym bardziej cieszymy się z tak dużej liczby uczestników. Zamierzamy dalej rozwijać nasz projekt edukacyjny Lekcje z ZUS i samą olimpiadę. Dzięki tym inicjatywom młodzi Polacy zdobywają wiedzę, która jest niezbędna do świadomego uczestnictwa w rynku pracy, a tym samym ubezpieczenia się od różnych ryzyk życiowych – mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W organizowanej przez ZUS olimpiadzie wzięło udział ponad 24 tysiące uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do etapu wojewódzkiego przeszło 942 uczniów z 314 szkół. Do finału Olimpiady zakwalifikowało się 20 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, w tym uczniowie warszawskiego LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. I. Witkiewicza.

Magda Mazurek, Wiktoria Szynkura i Eryk Szumański zajęli pierwsze miejsce w II etapie Olimpiady ZUS i podczas finału reprezentowali województwo mazowieckie.

– Udział w olimpiadzie ZUS był dla nas ciekawym doświadczeniem. Sporo dowiedzieliśmy się o ubezpieczeniach społecznych, ich znaczeniu i o tym, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu. Wcześniej nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. W przyszłym roku zamierzamy ponownie wziąć udział w Olimpiadzie ZUS i tym razem ją wygrać – oświadczyli z uśmiechem.

Małgorzata Zdrodowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Warszawie, która wraz z innymi gośćmi kibicowała uczniom podczas ich finałowych zmagań, nie wątpi w ich deklarację. – Na każdym etapie olimpiady ZUS bardzo dobrze sobie radzili. Trochę im szczęścia zabrakło podczas drugiej tury pytań finałowych, ale dla nas i tak nasi uczniowie są zwycięzcami. Jesteśmy z nich niezmiernie dumni – dodała.

Taką samą opinię o swoich uczniach deklaruje Zygmunt Kawecki, nauczyciel z LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. I. Witkiewicza, który również przygotowywał olimpijczyków do finału.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ