Rok odpoczynku od wyższych opłat

Rok odpoczynku od wyższych opłat

0
PODZIEL SIĘ

Podwyżek podatków lokalnych w przyszłym roku nie będzie – zapewnia warszawski ratusz. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że w 2015 r. zapłacimy te same stawki co dotychczas. 

Nie zmienią się podatki od nieruchomości oraz od środków transportu, między innymi samochodów ciężarowych. Utrzymanie dotychczasowych stawek jest motywowane przede wszystkim deflacją: od lipca tego roku wskaźnik inflacji notuje wartości ujemne.

W poprzednich latach podatki lokalne rosły wraz ze wzrostem wskaźnika inflacji. Można więc zadać pytanie: Dlaczego nie zdecydowano się na nieznaczne obniżenie tych stawek? To mogłoby się przyczynić do pewnego ożywienia gospodarczego w stolicy. O głosowanie w tej sprawie nie poproszono Rady Warszawy.

Podatki lokalne płacimy od nieruchomości – zarówno mieszkalnych, jak i tych przeznaczonych na działalność gospodarczą. Wśród podmiotów prawnych najniższe stawki są przewidziane dla organizacji pożytku publicznego, szpitali i przychodni. Najwięcej płacą ci, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą. Przykładowo za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego zapłacimy 74 gr, natomiast w przypadku prowadzenia tam działalności gospodarczej już 23,03 zł.

Opodatkowaniu podlegają również samochody ciężarowe – im większa masa, tym większa opłata. Stawki mają charakter zryczałtowany i wynoszą od 545 zł rocznie, w przypadku ciężarówki ważącej od 3,5 do 5,5 tony, aż do 2782 zł dla aut ważących powyżej 31 ton. Na obniżenie opłaty mogą liczyć właściciele ciężarówek wyprodukowanych po 2012 r. oraz jeżdżących na silnikach hybrydowych.

Autor: PB

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ