Policjanci odnaleźli trzy obrazy

Policjanci odnaleźli trzy obrazy

0
PODZIEL SIĘ
fot. Komenda Stołeczna Policji

Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego, działając wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odnaleźli i zabezpieczyli w ciągu trzech ostatnich miesięcy obrazy zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W styczniu stołeczni kryminalni odnaleźli w jednej z kolekcji prywatnych obraz autorstwa Józefa Pankiewicza funkcjonujący pod dwoma tytułami: „Martwa natura z araukarią” lub „Ananas”. Przez blisko 80 lat jego los był nieznany, a obiekt figurował w bazie strat wojennych MKiDN. Teraz obraz zostanie poddany szczegółowej ekspertyzie. Wszystko wskazuje na to, że stanowi on stratę wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie i dzięki funkcjonariuszom ma szansę powrócić na swoje miejsce.

Kolejne dwa dzieła najprawdopodobniej zaginione w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KSP zabezpieczyli w marcu. Na podstawie informacji uzyskanych z resortu kultury policjanci dokonali zabezpieczenia w warszawskich domach aukcyjnych obrazów autorstwa Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” oraz Kazimierza Pochwalskiego „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego”.

Wstępna weryfikacja przeprowadzona bezpośrednio po zabezpieczeniu obrazów przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pracowników Zamku Królewskiego w Warszawie potwierdziła autentyczność obiektów. Dalsze badania pozwolą ostatecznie rozstrzygnąć czy zabezpieczone obrazy są tożsame z dziełami zaginionymi z Krakowa czasie II wojny światowej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ