Pakiet dla kultury Akcji Warszawa i Jacka Wojciechowicza

Pakiet dla kultury Akcji Warszawa i Jacka Wojciechowicza

0
PODZIEL SIĘ
fot. materiały prasowe

Dodatkowe 150 mln zł na kulturę, bon kulturalny dla starszych uczniów, wsparcie utalentowanej młodzieży, darmowe bilety na wydarzenia kulturalne dla seniorów i lokale dla młodych twórców to tylko część propozycji kandydata na prezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza w dziedzinie kultury.

Jak tłumaczy Wojciechowicz, samorząd ma duży wpływ na to, co się w kulturze dzieje. – Jako pierwszy wiceprezydent miasta zajmowałem się głównie inwestycjami i transportem publicznym, jednak uważam, że kultura jest niezwykle ważna – mówi Wojciechowicz. – Warszawa musi się rozwijać, ale rozwijając się i zwiększając swój budżet musi dbać o takie sfery życia publicznego jak kultura, opieka społeczna, służba zdrowia czy sport – dodaje.

Były wiceprezydent chce zwiększyć kwotę na kulturę o ok. 150 mln zł. Z tej kwoty finansowany ma być m.in. bon kulturalny dla uczniów liceów i ósmych klas szkół podstawowych. – Wiemy, że dziś młodzież jest zainteresowana głównie tym, co się dzieje w Internecie, ma inne rozrywki, ale chcielibyśmy, by każdy młody człowiek w Warszawie dostał bon, z którego przez cały rok będzie mógł korzystać chodząc do teatru, do filharmonii, na koncerty czy też do muzeów – tłumaczy Wojciechowicz. – To jest propozycja, w której młodzież sama będzie dokonywała wyboru, będzie „głosować nogami”. Chcemy zapewnić dostęp do kultury wyższej, na poziomie – dodaje.

Innym pomysłem jest Złota Setka czyli przedsięwzięcie kulturalne-edukacyjne. – Dotyczy ono młodych ludzi, którzy wykazują się specjalnymi talentami w różnych dziedzinach, a czasami nie radzą sobie w szkole czy w środowisku. Chodzi o to, by wynajdywać najzdolniejsze osoby, pomagać im, finansować ich i promować – zapowiada Wojciechowicz. – Myślę, że taki program pozwoli w każdym roku wyłuskać wybitne jednostki, które dzięki miastu będą mogły rozwijać sawoje pasje i talenty – dodaje.

W postulatach Wojciechowicza dotyczących kultury dużą część stanowią te skierowane do młodzieży. – Musimy tę edukację kulturalną zacząć jak najwcześniej, ponoeważ poprzednie rządy, ale też i miasto zaniedbały sferę kultury, a ona jest niezwykle ważna – tłumaczy kandydat na prezydenta. – My dziś jako Warszawa infrastrukturalnie jesteśmy już na dobrym, europejskim poziomie. Możemy pozwolić sobie na to, żeby rozwijając Warszawę, inwestować również w kulturę.

25 mln Wojciechowicz chce przeznaczyć na przedstawienia teatralne, które miasto będzie zamawiało w drodze konkursów w teatrach, najlepiej w pozamiejskich, bo te miejskie już i tak dostają dotację. Takie teatry na zlecenie miasta będą mogły realizować przedstawienia, które z jednej strony będą sztuką, ale będą też niosły ze sobą treści edukacyjne, historyczne itp. Innym pomysłem są bilety dla seniorów dystrybuowane w urzędach dzielnicach. Wojciechowicz planuje też wzmocnić ofertę kulturalną w dzielnicach.

– Dziś najwięcej inicjatyw kulturalnych mamy w Śródmieściu, ale musimy stworzyć bazę, która pozwoli na organizację na wysokim poziomie spotkań z artytami, recitali czy koncertów również w innych dzielnicach – tłumaczy.

Powstać ma też centrum kulturalne na Pradze. – W tej dzielnicy powinny powstać pracownie artystyczne, zakłady rzemieślnicze, teatry, miniteatry, kawiarenki artystyczne – zapowiada Wojciechowicz. – Chcę, żeby te lokale były dostępne przede wszystkim dla młodych artystów, którzy na starcie najbardziej potrzebują takiego wsparcia.

Wszystkie sprawy Wojciechowicz chce uzgadniać i tworzyć we współpracy ze środowiskiem kultury, stąd jego pomysł powołania Rady Kultury przy prezydencie. – Chcę przedyskutować ze światem kultury wszystkie propozycje, żeby pieniądze na kulturę wydawać jak najlepiej i nie przestrzelić się z pomysłami, które niekoniecznie będą dobre – tłumaczy były wiceprezydent.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ