Olimpiada na temat ubezpieczeń

Olimpiada na temat ubezpieczeń

0
PODZIEL SIĘ

Ile wynosi renta rodzinna, jeśli przysługuje wdowie i dziecku zmarłego? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Kiedy przedsiębiorca może opłacać składki od preferencyjnej podstawy? – z takimi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy I etapu Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. 

Konkurs organizowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku po raz pierwszy ma rangę Olimpiady. Oznacza to, że oprócz cennych nagród, takich jak laptopy i tablety, uczniowie mogą wygrać również indeksy na wybrane studia lub dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.

Inauguracja I etapu Olimpiady Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych odbyła się 29 listopada w Zespole Szkół nr 42 w Ursusie. Do rywalizacji przystąpiło 24 uczniów. Podczas testu musieli odpowiedzieć na 20 pytań, dotyczących m.in. zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zasiłków przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, czy warunków uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego.

Czy test był trudny? – Poziom trudności zależał od przygotowania. Bez względu jednak na wynik testu uważamy, że warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, ponieważ to na pewno nam się przyda, gdy skończymy szkołę i rozpoczniemy życie zawodowe – odpowiedział Przemek Kucharzewski, uczeń ZS 42.

Z Olimpiadą powiązany jest projekt „Lekcje z ZUS”, w którym uczestniczyli przystępujący do konkursu uczniowie. Podczas cyklu czterech lekcji, przygotowanych przez ekspertów ZUS i metodyka nauczania, młodzież zgłębiała tematykę polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

– Wchodząc na rynek pracy trzeba znać prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniami społecznymi, stąd nasz udział w lekcjach prowadzonych w szkołach ponadgimnazjalnych. Podnosimy tę świadomość m.in. u uczniów, gdyż jest to niezbędna wiedza w życiu każdego człowieka – wyjaśnia Małgorzata Zdrodowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Warszawie.
Z terenu trzech warszawskich oddziałów ZUS w Olimpiadzie wzięły udział 43 szkoły ponadgimnazjalne, kierując na test ponad 1900 uczniów. W całej Polsce z pytaniami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych zmagało się natomiast prawie 800 szkół i aż 24,5 tys. uczniów. To ponad 5 tys. więcej niż w ubiegłorocznym konkursie ZUS.

Dopiero pod koniec stycznia będzie wiadomo, które szkoły zakwalifikowały się do II etapu (wojewódzkiego) Olimpiady, organizowanego 14 marca. Finał odbędzie się 26 kwietnia 2017 r.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ