Miliony na inwestycje

Miliony na inwestycje

0
PODZIEL SIĘ

Rada Warszawy, której mam zaszczyt być członkiem, znów przyznała środki na inwestycje. Większość gigantycznych zmian w budżecie miasta dotyczy wieloletniego planu finansowego.

Jest już w budżecie obiecane przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz 1,4 mld zł na rewitalizację Pragi. Jako radni stolicy, przyjęliśmy Zintegrowany Program Rewitalizacji Warszawy do 2022 r. Ten program powstał wspólnie z mieszkańcami, lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi i ekspertami. Z jednej strony mają to być inwestycje w nowe budynki i poprawę stanu obecnych kamienic, z drugiej – zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki.

Kolejne finansowe roszady, jakich dokonali radni, dotyczą inwestycji w edukację. Ratusz dołożył 366 mln zł na budowę i rozbudowę szkół oraz przedszkoli. Będzie to 20 inwestycji. Podstawówka i gimnazjum powstaną między innymi w Miasteczku Wilanów, w rejonie ul. Lazurowej na Bemowie, przy ul. Ruskowy Bród i ul. Verdiego na Białołęce oraz przy ul. Jana Kazimierza na Woli. Łącznie w latach 2015–2019 na rozwój bazy edukacyjnej miasto przeznaczy blisko 850 mln zł, dzięki którym powstanie 21 szkół, 20 przedszkoli, a 142 placówki zostaną zmodernizowane i rozbudowane. Efektem będzie 12 tys. miejsc w szkołach i 5,5 tys. miejsc w przedszkolach.

Poza tymi wydatkami wiele zmian szykuje się na Ochocie, z których najważniejsza to 25 mln zł na przebudowę pl. Narutowicza. Władze Ochoty powracają do inwestycji, o której mówiło się dużo na początku poprzedniej kadencji samorządu, później plany utknęły w urzędowych szufladach. Przygotowany projekt zmian na pl. Narutowicza zakłada do 2018 r. likwidację pętli tramwajowej i wyprostowanie ul. Grójeckiej, a także zamiar przeniesienia parkujących aut z chodników na fragment ul. Grójeckiej. Mieszkańcy w konsultacjach powiedzieli zdecydowane „nie” wysokiej zabudowie tego fragmentu dzielnicy, za to poparli lokalizacje na placu niewielkich kawiarni czy punktów usługowych.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ