#MILIARDplus dla Warszawy

#MILIARDplus dla Warszawy

0
PODZIEL SIĘ
fot. materiały prasowe

Należy obniżyć lub zlikwidować „janosikowe” czyli podatek, który Warszawa płaci na rzecz biedniejszych gmin – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez samorządowców Nowoczesnej.

Na początku lipca samorządowcy Nowoczesnej zapoczątkowali akcję #MILIARDplus dla Warszawy. Akcja miała na celu zbadanie opinii warszawiaków na temat „janosikowego”.

Warszawiacy w ramach składki „janosikowego”, będą̨ musieli w bieżącym roku wpłacić́ do budżetu Państwa jako gmina 368,6 mln, a jako powiat 683 mln. W sumie z budżetu miasta trzeba będzie wydać́ na „janosikowe” 1051,6 mln. 

– Najgorsze jest to, że w kolejnych latach, przewidywany jest wzrost składek o kolejne miliony złotych – mówi Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy. – Niestety budżet miasta, ze względu na szalejące podwyżki cen prądu, czy reformę oświaty jest bardzo nadwyrężony. A w Warszawie potrzebne są przecież nowe inwestycje. Tego oczekują warszawiacy – dodaje Potapowicz.

– W naszej ankiecie wzięło udział ponad 1000 osób. Z czterech możliwych odpowiedzi, najwięcej głosów uzyskała odpowiedź, że należy zlikwidować składkę – mówi Anna Auksel-Sekutowicz, radna miasta. – Warszawiacy nie mogą ponosić odpowiedzialności za nieodpowiedzialną politykę rządu – te pieniądze są potrzebne tu w stolicy – dodała radna.

Poglądy mieszkańców Warszawy są jasne – zdecydowana większość chce likwidacji „janosikowego”. „Należy obniżyć składkę o 50%” – ta opcja została wybrana przez 167 osób. Tylko 70 osób zagłosowało za pozostawieniem składki bez zmian, a 25 – że należy obniżyć ją o 20%.

Organizatorzy akcji otrzymali także informację zwrotną od wielu uczestników ankiety, zawierającą propozycje na co należałoby przeznaczyć środki zaoszczędzone w wyniku rezygnacji z „janosikowego”. Warszawiacy pisali o tym, że pieniądze należałoby zainwestować w system ochrony zdrowia i zlikwidować kolejki w SOR-ach. Pisano również o kolejnych liniach metra (szczególnie osoby z Białołęki), poprawie jakości dróg oraz komunikacji. Ważnym głosem była także likwidacja dwuzmianowości w szkołach, a także walka ze smogiem.

To potrzeby mieszkańców, których nie można ignorować. Aby nie dopuścić do stagnacji w rozwoju stolicy, konieczne są zmiany i powrót do rozmów na szczeblu rządowym w temacie Janosikowego. Dlatego jednym z głównych celów Nowoczesnych samorządowców jest doprowadzenie do takich rozmów i wypracowanie z władzami konsensusu w temacie „janosikowego”.

Projekt Nowoczesnej wspiera m.in. Warszawskie Forum Samorządowe.

– Z dużą sympatią odnosimy się do akcji organizacji Nowoczesne Miasto Warszawa, która rozpoczęła projekt #MILIARDplus. Danina, którą płaci Warszawa jest zbyt wysoka i dlatego trzeba to zmienić. Nie można karać mieszkańców stolicy za ich zaradność. Tym bardziej, że sam w 2011 roku apelowałem do ówczesnego rządu o zmiany w tych przepisach – mówi Grzegorz Gruchalski, szef Warszawskiego Forum Samorządowego.

Jak dodaje, w innych państwach ten podatek odchodzi już do lamusa.

– W 2017 roku niemiecki parlament uchwalił nowe zasady finansowania landów. Od 2020 r. zostanie zniesiony mechanizm transferów solidarnościowych pomiędzy bogatszymi, a biedniejszymi landami. Janosikowe zastąpią wpływy z VAT uzależnione od kondycji gospodarczej landu oraz dopłaty z budżetu centralnego – mówi Gruchalski. 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ