Miasto chce wypożyczać samochody

Miasto chce wypożyczać samochody

0
PODZIEL SIĘ

Czy mieszkańcy Warszawy pozbędą się własnych samochodów i będą korzystać jedynie z wypożyczanych aut? To najnowsza propozycja stołecznych urzędników.

Carsharing to system publicznych wypożyczalni samochodów, dzia- łający podobnie jak Veturilo. Na Zachodzie są trzy rodzaje tej usługi: klasyczny – auto bierze i oddaje się w tym samym miejscu; jednokierunkowy – najczęściej używany przy autach elektrycznych, auto wypożycza się z jednego punktu, a oddaje do kolejnego; swobodny – auto parkuje się gdziekolwiek przy ulicy.

– Bliższy jest nam trzeci wariant – przyznaje wicedyrektor ZTM Łukasz Puchalski. Kierowcy wypożyczanych samochodów mieliby dodatkowe prawa, na przykład jazdę po buspasie oraz darmowe parkowanie.

ZTM liczy na to, że carsharing w Warszawie odniesie sukces podobnie jak działający już system Veturilo, który ma dużą liczbę użytkowników. ‒ W Europie Zachodniej ten system wpisał się już w ogólny trend i jest alternatywą dla posiadaczy aut – mówi Tamas Dombi z ZTM.

Zagraniczne przykłady wskazują, że działający system carsharing ułatwia podjęcie decyzji o rezygnacji z posiadania własnego auta – jeden samochód współdzielony jest w stanie zastąpić od czterech nawet do 10 samochodów prywatnych. Dlatego carsharing doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonej mobilności – promuje efektywne wykorzystanie aut przez wielu użytkowników.

Dlaczego posiadacze aut powinni skorzystać z tego systemu? – Koszt posiadania samochodu to przecież nie tylko paliwo, ale jego utrzymanie czy miejsce parkingowe – przypominają urzędnicy. Według statystyk w Warszawie na 1 tys. mieszkańców przypada 600 aut.

Początkowo dostępnych ma być około 500‒600 aut niskoemisyjnych w lokalizacji dawnej gminy centrum. W późniejszym etapie pojawić mogą się auta elektryczne. Może też poszerzyć się zasięg usługi.

Projekt został już zaakceptowany przez zarząd miasta. – Pierwsze auta pojawić mogłyby się w przyszłym roku – mówi Łukasz Puchalski.

Autor: CS

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ