Matematyka dla Ciekawych Świata

Matematyka dla Ciekawych Świata

0
PODZIEL SIĘ

Wyprawa w świat liczb, statystyczna analiza danych, teoria języków, programowanie w języku python to tylko niektóre atrakcje szóstej edycji edukacyjnego przedsięwzięcia pt. „Matematyka dla Ciekawych Świata”, realizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego w partnerstwie z Miastem Stołecznym Warszawa. 


Zajęcia odbywają się na kampusie ochockim Uniwersytetu Warszawskiego, na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Jest to seria cotygodniowych spotkań (w czwartki), które potrwają do maja. Ze strony Uniwersytetu w realizację zaangażowani są pracownicy i studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego.

– To już trzeci rok z rzędu, w którym miasto partneruje Uniwersytetowi Warszawskiemu w projekcie Matematyka dla Ciekawych Świata. Poprzez wsparcie programu od strony informacyjno-rekrutacyjnej, stwarzamy warunki do wzrostu zainteresowania przedmiotami ścisłymi wśród warszawskiej młodzieży. Widać spore zainteresowanie, ponieważ z roku na rok rośnie liczba uczestników – mówi Maciej Fijałkowski, dyrektor Biura Funduszy Eurpejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy.

Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i kompetencji w ramach nowych technologii informatycznych wśród zdolnych uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych, a także, po raz pierwszy w tej edycji i pilotażowo, wśród uczniów wybranych gimnazjów. Szósta edycja, podobnie jak poprzednie, cieszy się dużym zainteresowaniem, do udziału zgłosiło się ok. 180 uczniów.

– Chciałabym serdecznie podziękować za poprzednią edycję Matematyki dla Ciekawych Świata. Dzięki zajęciom w piątkowe wieczory mogłam poczuć uniwersytecki klimat! Wykłady były bardzo ciekawe, a najbardziej wciągnęło mnie programowanie, z którym wcześniej nie miałam zbyt wielkiego kontaktu. W tym roku bez żadnego wahania znów wybrałam się na kurs. Polecam – mówi Ela Kałamajska z XXVIII LO im. J. Kochanowskiego, uczestniczka projektu.

Formuła zajęć obejmuje wykłady i ćwiczenia, z których duża część odbywa się przy komputerach, a także przerwę integracyjną. Wśród tematów są m.in.: wyprawa w świat liczb, statystyczna analiza danych, teoria języków, programowanie w języku python. Forma zajęć oraz dobór tematów mają przyczyniać się do rozwijania ciekawości naukowej i wyobraźni matematycznej, myślenia abstrakcyjnego, umiejętności i precyzji rozumowania – w tym programowania. Nowe technologie informatyczne, ukazywanie zastosowań matematyki, a także elementy zabawy i integracji uczestników są ważnymi narzędziami w drodze do tego celu. Zaplanowano też element rywalizacji pomiędzy szkołami.

Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawę. Więcej informacji: www.licealisci.icm.edu.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ