Jedna szósta inwestycji w dzielnicach

Jedna szósta inwestycji w dzielnicach

0
PODZIEL SIĘ

Po raz pierwszy od ośmiu lat w 2015 r. budżet inwestycyjny miasta drastycznie zmaleje! Ratusz przeznaczy na wielkie i mniejsze budowy „tylko” 1,8 mld zł z blisko 14-miliardowej kasy miasta. To o ponad 1 mld zł mniej niż w tym roku. 

W pierwszym roku po wyborach samorządowych prezydent Warszawy dość skąpo dzieli groszem. – Wiadomo, do wyborów daleko – ironizuje opozycja.

Wydatki ogólnomiejskie pochłoną 1,4 mld zł, a dzielnice dostaną zaledwie 339 mln zł na te drobniejsze, lokalne projekty. W sumie jest to spadek o 37 proc. w stosunku do tego roku.

Urzędnicy tłumaczą to jednym zjawiskiem: po raz pierwszy od lat wśród istotnych pozycji w budżecie Warszawy nie pojawi się już „budowa metra”. Jednak nie zniknie z niego całkowicie. Realizację inwestycji zastąpi jej projektowanie. W przyszłym roku na projekty kolejnych odcinków II linii metra miasto zamierza wydać 48 mln zł.

Jednak te największe inwestycje to budowa Trasy Świętokrzyskiej za 218 mln zł, ul. Nowolazurowej za 124 mln zł, wykup gruntów przy ul. Powstańców Śląskich za 188 mln zł, dokończenie zagospodarowania brzegów Wisły (36 mln zł), budowa przedszkoli i żłobków oraz remonty w szpitalach i szkołach.

Inwestycje w służbę zdrowia pochłoną 146 mln zł, w tym najwięcej ratusz zamierza wydać na Szpital Południowy na Ursynowie – 54 mln zł – i rozbudowę Szpitala Wolskiego – 24,4 mln zł. Kolejne blisko 15 mln zł kosztować będą remonty w szpitalach Praskim i Grochowskim.

Najwięcej ma Wilanów

Wśród dzielnic podział wydatków inwestycyjnych kształtuje się zupełnie inaczej niż w ostatnich latach. Po raz pierwszy na czoło wysuwają się małe dzielnice – Wilanów i Praga-Północ. To ta ostatnia dostanie w 2015 r. najwięcej pieniędzy – ponad 39 mln zł, Wilanów – o milion mniej. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w kampanii wyborczej wiele mówiła o rozwoju prawej strony Wisły, obiecała między innymi 1 mld zł na rewitalizację praskich kamienic. Na dobry początek jest 10 mln zł, w tym na Pradze-Północ 5,7 mln zł. O resztę trzeba będzie się dopominać w kolejnych latach. Przy ul. Targowej za kolejne 10 mln zł powstanie też Centrum Przedsiębiorczości, a przy ul. Jagiellońskiej – domy komunalne za 18 mln zł. Władze dzielnicy na wniosek mieszkańców zamierzają też wyremontować wybieg dla brunatnych niedźwiedzi (176 tys. zł) oraz ucywilizować plażę Rusałka przy Wybrzeżu Helskim (75 tys. zł). W Wilanowie z kolei dwie najistotniejsze budowy to kompleks edukacyjny przy ul. Urszuli Ledóchowskiej i budowa kolejnego odcinka ul. Nowokabackiej.

15 projektów na Żoliborzu

Najmniej doceniony w przyszłym roku może czuć się Żoliborz z budżetem inwestycyjnym na poziomie 6,6 mln zł. Na co to wystarczy? Na 15 drobnych projektów. Na przykład uszczelnienie fundamentów w pływalni przy ul. Potockiej (koszt – 5 tys. zł). Są też te kosztowniejsze – utworzenie nowego zieleńca za 52 tys. zł albo przebudowa oświetlenia na ul. Gojawiczyńskiej za 330 tys. zł.

Przez ostatnie lata w ogonie dzielnic pod względem nowych budów wlokły się Bielany, których projekty do realizacji można było policzyć na palcach jednej ręki. W przyszłym roku będą musiały sobie poradzić z „zawrotną” kwotą 16 mln zł między innymi na przebudowę dwóch dróg, budowę przedszkola przy ul. Samogłoski oraz żłobka przy ul. Tołstoja. Na Bielanach powstanie też kolejna w Warszawie wieża dla jerzyków

To na razie tylko projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Rada Warszawy dopiero rozpoczyna nad nim prace. Możliwe są więc jeszcze spore zmiany. – Przewiduję, że budżet uda się uchwalić realnie dopiero w połowie stycznia – ocenia szef klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski.

Autor: Jark

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ