Chodnik pochłonie smog

Chodnik pochłonie smog

0
PODZIEL SIĘ
fot. Zarząd Dróg Miejskich

Chodnik pochłaniający smog zbudowała przy rondzie Daszyńskiego firma Skanska we współpracy z ZDM i partnerami naukowymi.

Specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE, które zostały zamontowane na odcinku o powierzchni 350 mkw. na ul. Towarowej – tuż przy Rondzie Daszyńskiego – mogą pomóc w trudnej walce z pyłem i spalinami.

Specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, chodnik wybudowany przy rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30%. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci.

Pozytywne testy pierwszego chodnika pochłaniającego smog wypadły na tyle dobrze, że w planach firmy Skanska jest budowa kolejnych 6 tys. mkw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii. ZDM w dalszym ciągu zamierza współpracować przy realizacji tego projektu, aby „zielonych chodników” było w Warszawie coraz więcej.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ